top of page

Dubai'de
Çöl Safarisi

Çöl safarisi Afrika gibi Dubai’de de hayli popüler olmuş durumda. Dubai’nin uçsuz bucaksız çöllerinde farklı bir gün yaşamak isteyenler turizm acentelerinin yolunu tutuyor. Can güvenliğine dikkat edilerek organize edilen gezi programları, kum tepelerinde gerçekleşiyor. Uçsuz bucaksız çöl coğrafyasıyla ilgi çeken çöl safarisi, birbirinden güzel fotoğraflarla da ölümsüzleştiriliyor. Tabii çöl safarisi yapmadan önce nasıl davranmanız, nelere dikkat etmeniz ve yola çıkarken nasıl giyinmeniz konusunda bilmeniz gereken bazı konular var. Tüm bunları sizler için araştırdık ve sıraladık. 

 

İşte bilmeniz gerekenler:

1-Dubai’deki çöl safarileri genellikle saat 14.00-22.00 arasında gerçekleştiriliyor. Arka arkaya çöle doğru yola çıkan  araçların sayısı bazen 50’ye kadar ulaşabiliyor.  Safari grupları, uçsuz bucaksız çöllerde en güvenli araçlarla bu özel deneyimi yaşıyor. 

 

2-Safaride kullanılan 4X4 araçların tura çıkmadan önce tekerleklerinin havası söndürülüyor ve tekerleğin yerle bir olması sağlanıyor. Böylece araçlar kumun üzerinde daha kolay sürülebiliyor ve risk, en aza indirilmiş oluyor.

 

3- 4x4 araçların yanı sıra çöl safari için alternatif yollar da bulunuyor. Develerle, motosikletle, ATV araçlarıyla veya kum kayaklarıyla da safari turu yapılabiliyor. Tercih size kalmış. Burada önemli olan en güvenli yolu seçmenizdir.

 

4-Dubai’deki çöl safarinin tek dezavantajı ise mide bulantılarıdır.  Kum tepelerine sert iniş çıkışlar mideniz bulanabilir. Yola çıkmadan önce beslenmenizi bunu dikkate alarak yapmanızı tavsiye ederiz. En önemli şey ise çöl ortasında susuz kalmamak için kendi önleminzi almanız tabi ki...

 

5-Dubai’de çöl safarisine giderken kıyafetlerinizi dikkatli seçmelisiniz. Rahat bir pantolon ve uzun kollu üst giyim tercih ediniz. Kum fırtınası sırasına yüzünüzü koumak için yanınıza  şal almayı da lütfen ihmal etmeyiniz. Ayakkabı olarak da terlik ya da sandalet spor ayakkabıya göre daha doğru bir seçim olacaktır.

 

6-Çöl safarisi için gece turları da bir diğer alternatifiniz. Gün batımı eşliğinde nargile ve çay keyfine ortak olabilirsiniz.

 

7-Akşam safarisinin içinde müzik ve eğlence dolu bir organizasyon hayal kuruyorsanız bunun içinde farklı oranizasyonlar mevcut. Çöl ortasında özel olarak kurulan çadırlarda geleneksel lezzetler sunulur ve  oryantal dans gösterileri yapılır. Ayrıca ellerinize “Dubai Hatırası” olarak   kına da yaptırabilirsiniz.

8-Eğer kayak tecrübeniz varsa Dubai’de kum kayağını da deneyimleyebilirsiniz. 

9-Dubai çöllerinde cep telefonlarının çekmediğini de hatırlatmak isteriz. Bu nedenle orada harcamak için yanınıza yeterli miktarda para almayı ve bol bol  fotoğraf çektirmeyi unutmayınız. İyi eğlenceler dileriz.  

56.jpg
48.jpg
bottom of page