top of page

Dubai'de Üniversite Eğitimi

Dubai’deki üniversiteler genellikle 4 yıllık eğitim vermektedir ve eğitim kalitesi olarak dünya sıralamasında üst sıralarda yer almaktadır. Eğitim dili, uluslararası üniversitelerde İngilizce olup, lokal üniversitelerde ana dil olan Arapça ve İngilizce beraber kullanılmaktadır. Dubai’de tam zamanlı ve yarı zamanlı olmak üzere iki farklı eğitim sistemi bulunmaktadır. Dubai’de devlet üniversiteleri, özel üniversiteler ve yüksek eğitim kurumları olmak üzere 3 üniversite türü bulunurken, yaklaşık 70 adet eğitim kurumu vardır.

Dubai’de lisans, yüksek lisans ve doktora programları mevcuttur; lisans eğitimi 4 yıl, doktora eğitimi de en az 4 yıl sürmektedir. Dubai’de en çok tercih edilen üniversite bölümleri; bilgisayar, işletme, mimarlık, tasarım, enerji, mühendislik, finans, uluslararası ilişkiler ve turizmdir. Dubai’de lisans eğitimi genellikle 4 yıl sürse de Türkiye’deki gibi tıp, diş hekimliği, eczacılık, veterinerlik ve bazı mühendislik bölümlerinin süreleri uzayabilmektedir.


Üniversite başvurusuna hazırlık: 
* Öncelikle seçeceğiniz üniversitenin internet sitesinden başvuru koşullarını dikkatli incelemeniz gerekmektedir. Her üniversitenin başvuru koşulları ve tarihleri farklılık gösterdiği için tarihleri kaçırmamanız gerekir. 
* Dubai’deki bir üniversiteye başvurmak için gerekli olan belgeler, başvuru formu ile birlikte hazırlanmalıdır. Kayıt öncesinde adayların başvuracakları bölümün kayıt koşullarını incelemesi gerekmektedir.
* Dubai öğrenci vize başvurusu: Başvuru yapılan üniversiteye kabul edilen öğrencilerin, Dubai öğrenci vizesine başvuru yapması gerekmektedir. Dubai öğrenci vizesi 1 yıl geçerlidir ve üniversite eğitimine devam edildiği ve belgelendiği sürece bir yıl daha yenilenebilmektedir.
* Burs başvurusu: Başvurulan üniversitenin internet sayfasından burs imkanları takip edilerek finansman desteği alınabilmektedir.

44.jpg
bottom of page