top of page

Dubai'ye Taşınmadan Önce Mutlaka Bilmeniz Gerekenler

Dubai’ye taşınma kararını verdiğinizde aşağıdaki bilgiler işinize yarayabilir.

 

Yurtdışında yaşamak, size hem kültürel hem de Dünya’ya bakış açısı olarak çok değişik deneyimler sunabilir.

Hele de kendi aramızda -Birleşmiş Milletler Başkenti gibi-  dediğimiz 180’den fazla ülke vatandaşının yaşadığı Dubai’ye yerleşmek çok farklı kültürlerle kaynaşmak ve Dünya vatandaşlığı adına müthiş bir deneyime adım atmak olacaktır zaten. Panik yok, işte Sultanlar burada!

Her türlü sorunuza -ağdacıdan, bugün ne pişirsem, ve/ya cam rende var mı- mutlaka anında cevap verecek bir Sultan olacaktır. Bunlar için sizleri, FORUM’a bekliyoruz.

 

Önce Hava Durumu

Bunca senedir burada yaşayan kadınlar olarak tespit ettiğimiz 2 mevsim var. Çok sıcak yaz ve Bodrum-Çeşme Havası yazı.

Çok sıcak yaz Mevsimimiz, 23 Nisan’da başlar 29 Ekim’de biter. En sıkıntılı zaman bu zamandır. Zaten memlekete gitmeye az kalmış, bi de havalar çok sıcak… sinirler en çok bu dönemde gerilir.

 

Çok sıcak yaz zamanı, hayat kapalı alanlarda yoğunlaşır. Eskiden dış mekanlar şimdiki kadar çeşitli ve dışarıda “takılmaya” uygun değildi. Şu anda en sıcak zamanlarda dahi dış mekanların bazıları neme ve sıcağa rağmen oturma imkanı sağlıyor.

 

Çok sıcak döneme dair bilmeniz gereken EN ÖNEMLİ nokta, evinizden uzun süreli ayrı kalacak olduğunuz durumda dahi, klimalarınızı çalışır durumda bırakmanız gerekir.Küf mantarı, nem ve sıcakla birlikte aksi takdirde bütün evi ve eşyalarınızı saracaktır. Başımıza çok kez gelmiş tatsız bir deneyimdir. O nedenle, yazları uzun süre Dubai’den ayrı kalacaksanız, mutlaka klimanızı açık bıraktığınızdan emin olun.

Havalar ne kadar ısınırsa ısınsın, Dubai’de klima havası üşütür. O yüzden, sıcak yaz serin yaz fark etmez, mutlaka KLİMA havasına göre yanınızda bir şeyler bulundurun.

Dubai’ye gelirken diğer ülkelerdeki klimalı hayata dair bildiklerimizi unutun. Klima iç mekanı 18-20 dereceye soğuttuğunda, yazlık kıyafetlerinizle üşüyeceksiniz. Gece, klimalı ortamda uyurken pike yetmeyecektir. Bildiğiniz yorgan, tatlı tatlı ısıtacak ve dengeyi sağlayacaktır.

“Klima beni çarpıyor” cümlesi, artık sıcakta değil klima ile soğukta yaşıyor olduğunuzu kabul ettiğinizde tarih olacaktır.
(Bir Sultan özlü sözü) Bodrum-Çeşme Yazımız sırasında, yani Ekim’den Nisan’a kadar, gerçekten akşamları serin oluyor. Hatta birçok insan bahçesi varsa, ateş yakıyor.

Geceleri Çeşme havası gibi mutlaka üzerinize kalın bir şeyler düşünün. Son yıllarda yağmur da arttı. Bunu da not düşelim.

Birey veya Aile Olarak Taşınma 

Dubai güvenli ülkeler sıralamasında başlarda yer alan, oldukça emniyetli bir ortama sahiptir.

Bir kadın olarak yıllardır gece ve gündüz koşmak da, doğa yürüyüşlerine, vadilere, çöle gitmek konusunda da herhangi bir sorun yaşayan arkadaşımız olmadı.

 

Yine de önemle belirtmek isteriz ki, Dubai ve Birleşik Arap Emirlikleri her konuda kültürel değerlerine azami saygının gösterilmesi konusunda son derece hassastır bununla ilgili detayları, sitemizdeki “Kültürel Değerler” bölümünde bulabilirsiniz.

 

Birey olarak taşındığınızda, ilk aklınıza gelen arkadaşlık ve sosyal ortamlar olabilir. Şirket aracılığı ile geldiğinizde, şirketteki farklı ülkelerden iş arkadaşlarınızın dışında, spor merkezleri, ve hepsinden önce -övünmek gibi olmasın ama- yine Sultans of Dubai Kadınları arasında “Bunca sene sonra bu kadar iyi can arkadaşım olacağına inanamazdım” diyeceğiniz yepyeni arkadaşlıklarınız olacak.

 

Her Salı ve her Çarşamba Sultanlarımızın düzenlediği sabah kahvelerimiz var. Orada sosyalleşmek o kadar çok kadına iyi gelip inanılmaz kapılar açtı ki, bunu da buraya not edelim istedik.

Sultanlarımızla forumda yazışmaya başladığınızda, gerek meslektaşlarınızla gerek sizlerle ortak ilgi alanı olan ve bir süredir burada ikamet eden kadınlarla iletişime geçerek, candan arkadaşlıklar kuracağınıza inancımız sonsuz.

Bu yazdıklarımız her şey hep ve sadece güllük gülistanlık ve sanki her şey çok kolay, demek değil. Tabi ki her taşınmanın zorluğu var.Ailenizden, arkadaşlarınızdan 4 saat de olsa, uzaksınız işte. Yaşadık biliyoruz.

 

Bunca senedir, Sultanlar, yazışmalarında rahatça “İMDAT bunaldım” yazdılar. Siz de yazabilirsiniz.

Ne demiş büyüklerimiz?

Derdini söylemeyen derman bulamaz.

Birey olarak Dubai’ye taşındığınızda “expat” paketi anlaşmanızda neler dahil veya değil, onların ışığında da sorularınız varsa, FORUM’dan tüm sorularınıza farklı ve kapsamlı bilgiler alabilirsiniz.

Aile olarak taşınıyorsanız ve çocuklarınız da varsa, ilk akla gelen konu çocukların okulları oluyor.

Hemen şunu söylemek isteriz, eğer okul seçiminiz tamamsa, evinizi okula mümkün olduğunca yakın seçmeye çalışın.

Büyüklerimiz müthiş kadim bilgiler vermişler bizlere. “En iyi okul eve yakın olan okuldur” sözü, inanın çocukları da sizi de Dubai’de daha az hırpalayacaktır.

Birçok okulda okul servisi olmasına rağmen, hem ücretler hadsiz, hem de kimi okul servisi belirlenen noktalardan çocukları alıp o noktaya getir götür yapabiliyor. Bu durumda ebeveynler, yine trafikle boğuşmak zorunda kalıyor.

Trafik demişken, Dubai, bir İstanbul trafiği cinneti yaşatmaz. Ancak yine de, trafik trafiktir. Ülkemizden çıkıp geldiğimiz, farklı fedakarlıkların birçoğunu farkına bile varmadan yaptığımız düşünülürse, trafik konusunda belki biraz tasarruf yapabilir miyiz diye sizleri ve çevre bilincini düşünerek bunu kaleme aldık.

Bir diğer konu, Sağlık.

Hangi doktor, hangi klinik, hastane…

Aramızda 20 yıl ve daha uzun zamandır Dubai’de yaşayan arkadaşlarımızla hemfikir olduğumuz konu, Dubai’de sağlık sektörünün müthiş geliştiği.

Çocuk doktoru gibi konularda, işleyiş ve uygulama Türkiye’den farklı evet. Birçok doktorun cep telefonunu alamayacaksınız belki ama; acil durumlarda çocuğumuzla birlikte bizimle hastanede sabahlayan doktorları da gördük.

Bu konuda Dubai’de yaşamaya başladıktan sonra, inanın, endişeleriniz giderek azalacak. Çocuklarınız ve kendi sağlığınıza dair “terlik” moduna geçtikten sonra güveniniz ve rahatlığınız artacak.

Ev Kiralama

Dubai’de bütçenize ve ailenizin ihtiyaç ve tercihlerine uygun türlü çeşit ev bulacaksınız. 2020’de kiralar düşüş trendinde.

Ev kiraları genelde yıllık 1 çek, 4 çek olarak ödenir. Az da olsa, aylık kira ödemesi de giderek artan trendler arasında.

Taşınırken şirketinizle yaptığınız “expat” paketinizin içinde ev ve okul masrafları dahil değilse, Dubai’nin birçok yerleşim merkezinden daha pahalı bir yaşam standardına sahip olduğunu samimiyetle hatırlatmak isteriz.

Önceleri daha çok şirket, ilgili iş insanının şirketteki konumuna mevkine göre, kimi zaman 4 çocuğa ve 18 yaşına kadar, tüm okul ücretlerini ödüyordu. Ayrıca, tüm aile fertleri için anavatan’a gidiş dönüş uçak bileti veya ücreti, sağlık sigortaları, yıllık ev kirası yardımı gibi ödemeler maaşlara ekti. Güncelde, bu paketler eskisi kadar cömertçe değil. Taşınma kararı alırken, şirketlerle görüşmeler yaparken bunlara da dikkat etmeniz gerekebilir.

 

Dubai’den seyahat etmek

Dubai dilediğiniz ve hayal ettiğiniz her yere gezi planlamaya olanak sağlayan bir konuma sahip.

Dubai’ye taşınmanız kesin ise, taşındıktan sonra komşu Emirlikler’den ve şirin beldelerimizden başlayıp Dünya coğrafyasına keşifler yapmak için kendinizi seyahat şirketlerine bakarken bulacaksınız.

Taşınmaya karar vermeden önce kendinize ne sorabilirsiniz?

  • Dubai’ye taşınırsam yaşam kalitem nasıl olur?

  • Çalışmaya karar verdiğim şirket ne kadar istikrarlı ve güvenilir?

  • Taşındıktan sonra şirkette işler istediğim gibi gitmezse, geri dönecek veya Dubai’de 3-6 ay arası yaşayacak birikimim var mı?

  • Sunulan maaş ve imkanlarla, kişisel tercihlerimi de düşündüğümde, Dubai’de yaşayabilecek miyim?

  • Taşınma masraflarım ne kadar tutar? Bunlar anlaşacağım şirket tarafından karşılanıyor mu? Eğer karşılanmıyorsa bunları ben ödeyebilir miyim?

  • Daha önceden Dubai’yi ziyaret edip, ön bilgi almam gereksiz masraf mı, yoksa ben ve ailem için karar vermemiz adına önemli bir deneyim mi?

  • Ailem Dubai’ye taşınınca mutlu olacak mı? Herkesin kendine has ilgi alanları var, bunlara dair bilgilere nasıl ulaşabilir ve uyumu kolaylaştırabilirim?

Ve daha başka sorularınız varsaaaa haydi Forum’a 

62.jpg
42.jpg
33.jpg
7.jpg
bottom of page