top of page

Dubai'de Yaşam Hakkında Altın Bilgiler

Dubai taşınmak üzereyseniz, burada yaşamla ilgili bu önemli şeyleri kesinlikle bilmek istersiniz.

 

Yeni bir ülkeye taşınmak hem heyecan verici hem de zordur. Dubai’yi birçok kez ziyaret edebilir ve ileriye doğru harekete hazırlanabilirsiniz. Aslında tatilde geçirdiğiniz zamanla burada yaşama arasına biraz farklılıklar vardır. Bu ışıltı ve cazibe ülkesi, sizi burada günlük yaşamla ilgili bazı önemli şeyleri fark etmeyeceğiniz noktaya kadar aklınızı karıştırabilir.

Dubai’ye taşınmayı düşünüyorsanız, bilmeniz gerektiğini düşündüğümüz altı şey var, bu yüzden sürprizlerle karşılaşmayacaksınız. Hepimiz oradaydık…

  1. Vergiden muaf olduğu için fazla heyecanlanmayın

Burada gelir vergisi olmadığı doğru olsa da banka hesabınıza bir vergi koyacak başka vergiler de vardır. Alkol için%30, restoran hizmeti için%10 ve birçok yol geçiş ücreti vardır. 2018’in başlarında uygulanan katma değer vergisi (KDV) bile var.

   2. Birikim yapamıyorsanız şaşırmayın!

Maaşınız cazip gelebilir. Ancak burada yaşamanın maliyeti yüksektir, yiyecek ve içecekler pahalı iken kiralar oldukça yüksektir. Çok popüler mekanların tadını çıkarma alışkanlığına girerseniz ve hala banka hesabınızda çift haneli rakamlar varsa şanslı olursunuz.

 

  3. Kiranız ve depozitolarınız size bir kol ve bir bacağınıza mal olacaktır!

25 yaşındasın ve bankada 80.000 AED yok mu? Utanç! Buradaki çoğu ev sahibi kira bedelinin en fazla dört çekle ödenmesini ister ve genellikle daha fazla çek demek daha pahalı ev demektir. İlk çekinizdeki para yatırma işlemlerini (toplamı binlerce demek!) Unutmayın.

  4. Tüm hava durumları için çeşitli giysiler gerekiyor.

Dışarısı sizi kavuruyor olabilir, ama içeride donuyor olacaksınız. Klimalar, iş arkadaşlarınızla günlük olarak üzerinde tartışacağınıza bir konu olduğuna güvenin.

 

  5. Standart Bir Adres Sistemi Yok!

Taksi mi arıyorsunuz? Birkaç gündür burada olan, çok az İngilizce bilen ve hiçbir şeyin nerede olduğu hakkında bir fikri olmayan bir taksi şoförüne denk düşebilirsiniz. Ama size bunu söylemeyecektir. Sayaç çalışırken sadece başını sallayacak ve gereksiz rotalara gidecektir. Ayrıca GPS’inizin sizi kurtaracağını düşünüyorsanız, size iyi şanslar dileriz.

 

  6. VOIP erişimi engellendi

Viber, WhatsApp ile arama, Facetime, Skype… Burada kullanabileceğiniz şeyler değil. Bazı uygulamalar için blok etrafında yollar var. Uzun mesafeleri düzenli olarak aramak size bir servete mal olabilir. Bu yüzden akrabalarınızı daha az aramak için bir bahane arıyorsanız, işte budur. Ailesi ve arkadaşlarıyla iletişim halinde olmak isteyen geri kalanlarımız için bu bir mücadele. Hoş geldiniz Dubai’ye!

58.jpg
46.jpg
31.jpg
bottom of page