top of page

Dubai Kültürel Değerleri

Dubai’de Karşılaşacağınız 6 Kültürel İpucu

Dubai çeşitli kültürlerin bir araya geldiği nadir yerlerden biridir. Ancak Emirati kültürü ülkenin kökenidir.

Dubai, Dünyanın En Yüksek Gurbetçi Nüfusuna Sahiptir. BAE’de iki yüzden fazla farklı ülkeden birçok farklı kültür ve millet yaşarken, bölgede Arap kültürüne bağlılık üst seviyededir ve bir Arap ülkesidir.

Buraya taşınan bazı gurbetçiler genellikle parıltı ve cazibeye yakalanabilir. Ülkenin, tarihi ve geleceği için temel olan ve son derece önemli olan belirli kültürel normlara sahip olduğunu unutabilir.

Bu yüzden Dubai’ye yeni taşındıysanız veya planlıyorsanız, ülkenin bu önemli kültürel normlarını hatırlamanız çok önemlidir.

 

Dil

Arapça, Birleşik Arap Emirlikleri’nin resmi dili olmasına rağmen, İngilizce ülke çapında en yaygın kullanılan dil olmaya devam ediyor.

Teslimatlardan, ticari işlemlerden, alışveriş ve eğlenceden, yapılan tüm işlemler İngilizce olarak yapılır. Endişelenmeyin, sohbet edecek birini bulmak için kaybolmayacaksınız.

Çalışma saatleri

Ülke genelinde resmi hafta sonu cuma ve cumartesi günleri, ancak bazı küçük özel şirketler sadece cuma günü kapanıyor.

Hastaneler, alışveriş merkezleri, eczaneler, restoranlar ve daha fazlası hafta sonları tam olarak çalışmaktadır. Bu nedenle haftanın başına kadar beklemek zorunda kalmadan işlerinize planlanan şekilde devam edebilirsiniz.

Sadece devlet daireleri hafta sonu boyunca kapalıdır. Ancak bazen sabahları birkaç saat boyunca herhangi bir işlem, soruşturma veya evrak için açılabilirler.

Bununla birlikte, özel ve kamu şirketlerinin zamanlamaları, dünyanın dört bir yanındaki Müslümanlar için gün Ramazan ayı zamanında değişmektedir.

Selamlar

Emirati kültürü çeşitli yönlerde kendini geliştirdi. Bunlardan biri misafirperverlik konusundaki çabalarıdır.

BAE yerel halki, son derece samimi ve misafirperverdir.

Bununla birlikte, önce elini uzatarak selamlamayı kendileri başlatmadığı sürece Emirati kadınlarını selamlamaktan kaçınmalıdır. Emirati kadınları için uygun olmadığı kabul edildiğinden, kucaklar ve yanak öpücükleri tavsiye edilmez.

Giyim

Emirati erkekleri genellikle Kandora denilen beyaz bir cübbeye giyilirken, Emirati kadınları Abaya denilen siyah cüppeler giyerler. Bunlar Emirlikler’in tanımladığı ve genellikle turistler tarafından giyilmeyen geleneksel kıyafetlerdir.

Bunu yapmaya davet edilmedikçe veya çöl safarisi gibi kültürel geziler harici, gurbetçilerin Emirati ulusal kıyafeti giymeleri saygısızlık olarak kabul edilir.

Ayrıca, halka ve turistlere kültürel ve dini normlar nedeniyle her zaman uygun kıyafetler giymelerini tavsiye edilir. Bu, toplum içinde çok göze batacak uygunsuz kıyafetler giymekten kaçınmak anlamına gelir. Özellikle Ramazan gibi dini kutsal aylarda bundan kaçınılmalıdır.

Kamusal Davranış

Yurtdışı ve Dubai arasındaki en büyük kültürel fark, kamu davranışlarına yönelik kurallar olabilir.

BAE genel itibariyle yerlilerinin alkol tüketmediği düşünüldüğünde, toplumda düzensiz ve sarhoş davranmak uygun değildir. Bu durum size ağır para cezaları ve hapis cezası olarak yansıyabilir.

Ayrıca, ülkenin kültürel ve dini farklılıkları nedeniyle halka açık yerlerde çiftlerin uygunsuz bir şekilde olmaları, Emirlik kültürü ve adetlerine saygısızlık olarak görülür. Turistlere, özellikle Emarati kadınlar için, fotoğraf çekmemeleri de tavsiye edilir.

Din

Ülke geneli, Arap normlarını ve kültürlerini takip eden ve İslam hukukuna uyan bir Arap ülkesidir.

Din, Emirati kültürünün büyük bir parçasıdır. Hem turistler hem de gurbetçilerin dine çok saygılı olmaları gerekmektedir. Camiler gibi dini ortamlarda uygunsuz olmak son derece saygısızlıktır ve herkes namaz vakitlerine saygılı olmalıdır.

Bununla birlikte, turistler ve gurbetçilerin camilerdeki ziyaret etmeleri ve İslam’ı öğrenmeleri memnuniyetle karşılanmaktadır.

Image by Fredrik Öhlander
Image by Zafeerah Heesambee
bottom of page