top of page

Dubai'de
Oturum İzni İçin Gerekli Belgeler

BAE’de yaşamak için sponsorlu bir oturma vizesine sahip olmanız gerekir. Sponsorunuz işvereniniz, eşiniz ya da ebeveyniniz olabilir. Sponsorluk olmadan burada yaşamak mümkün değildir.

Dubai’deki bir şirkette İşe başladıysanız, işvereninize göndermeniz gereken bazı belgeler bulunmaktadır. Öncelikle pasaportunuzu renkli ve beyaz arka plan olacak şekilde tarayınız. Sonra bir fotoğraf ile elektronik posta yoluyla gönderebilirsiniz. Sizden anne-babanızın ve eşinizin ayrıntıları da dahil olmak üzere bilgilerinizin yer aldığı bir form doldurmanız istenecektir.

BAE’de ülkenizin bir Büyükelçiliği olup olmadığını kontrol edin. Kendi ülkenizdeki diplomalarınızı ve/veya sertifikalarınızı onaylatmanız gerekmektedir. Bu belgeler şunlardır: Doğum, sürücü, evlilik ve  mezuniyet belgeleri.

İşvereninize vermeniz gereken belgeler ise şunlardır:

  • Orijinal pasaportunuz ve iki kopyası

  • BAE’ye giriş damgası (genellikle pasaportunuzda) ve iki kopyası (veya BAE içindeki işinizi değiştiriyorsanız vize iptali)

  • Beyaz arka planlı 8 adet vesikalık fotoğraf

 

Ayrıca, işvereninizin size aşağıdakiler de dahil olmak üzere başka belgeler sunması gerekecektir:

  • Sözleşmenizin 2 kopyası

  • 810 AED yerel değişiklik ücreti – bunun işveren tarafından ödenmesi gerektiğini unutmayın.

Tüm bu belgeler teslim edildikten sonra PRO (Resmi Evrak Takipçisi, pi ar o diye ismini sıklıkla duyacağımız görevli)  Emirates Kimlik Otoritesine ve Tıp merkezine götürmeniz için bir kaşe ile birlikte yerel bir değişiklik makbuzu alacaktır. Bir Emirates kimliği (burada yaşarken kullanacağınız kimliğiniz) için başvuruda bulunmanız ve tıbbi muayenenizi yaptırmanız gereken yerdir.

Tıbbi muayenenizi tamamladıktan ve kimlik için başvurduktan sonra, dosyanızı yalnızca PRO’ya geri vereceksiniz. Vize, bundan sonraki birkaç hafta içinde tamamlanmalıdır.

Şirketinizin sizin adınıza vize başvurusu yapması durumunda, pasaportunuz PRO’dayken seyahat etmeye uygun olmayacağınızı lütfen unutmayın. Ayrıca vizenin işleme koyulabilmesi için pasaportunuzun en az 6 ay geçerli olması gerektiğini lütfen unutmayın.

41.jpg
Image by JESHOOTS.COM
bottom of page