top of page

Dubai Plajları

Dubai, dört mevsim turistlerin akınına uğrayan bir coğrafya. Bembeyaz kumsalları, masmavi denizi özellikle dikkatleri bu bölgeye yoğunlaştırıyor. Her ülkede olduğu gibi burada da plajlara gitmeden önce bilmeniz gereken detaylar var. 

Dubai bu tür yerlerde kurallara uyulmasını önemseyen bir yapıya sahip ve bazı plajlarda çok  dikkat çeken kurallar var. Plajlarda kuralların yazıldığı tabelaları okuyup ona göre davranmanız tatilinizde keyfinizin kaçmaması için de önemli. 

Hani plaja gitmeyi düşünüyorsanız öncesinde o plaja ait kuralları mutlaka araştırınız. Çünkü mesela bazı plajlarda fotoğraf çekmek yasak. Böyle bir durumda fotoğraf çekmemenizi tavsiye ederiz. Mesela bazı plajlara kadınlar sadece belirli günlerde girebiliyor. O günler dışında giderseniz içeri giremezsiniz.  Ayrıca halka açık kimi plajlarda bikini yasak yahut hangi tip mayo  plaj kuralı olarak konulmuşsa o mayoyla girebilirsiniz. Plaj dışındaki alanlarda plaj kıyafeti olmadan, sadece mayonuz ve bikininizle, dolaşmanız da yasak kurallar içinde.  

Dubai Plajları Ücretli Mi?

Lüks tatilin adresi Dubai’de o meşhur plajlarının bazıları otellere ait olduğu için iriş ücreti alınıyor.  Halk plajlarından yahut popüler birçok plajdan ya hiç ücret alınmıyor ya da çok cüzi bir miktar alınıyor. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli şey yazının başında da belirttiğimiz gibi plaj kurallarını öğrenmeden yola çıkmayınız. 

 

Dubai’nin En Güzel ve Popüler  Plajları

 

BURJ AL ARAB BEACH

Dubai’ye ilk kez gidenlerin fotoğraf karesinin vazgeçilmez plajı Burj Al Arab Beach’tir.  Dubai’nin simgesi olan Burj Al Arab’ın yelkeninin gölgesinde, yüzmek ve sörf yapmak isteyenler için plaj, iki bölüme ayrılmıştır. Birleşik Arap Emirlikleri’nin en meşhur plajı hem turstlerin hem yerel halkın en özde plajları arasında yer alıyor. 

 

JUMEİRAH BEACH PARK

Burj Al Arab Otelina ait  kumsalının devamında bulunan Jumeirah Beach, Dubai’nin en gözde plajlarından biridir. Çocuklu ailelerin vazeçilmez mekanı aynı zamanda. 12 hektarlık bir alanın içinde çok sayıda kafe, piknik ve manal alan, çocuk parkı, voleybol kortları, havuz da bulunuyor. 

 

AL MAMZAR BEACH PARK

 Al Mamzar, dört plajın bir araya geldiği yemyeşil ve görkemli  bir plaj.  Palmiyeler ve Hindistan cevizi ağaçları ortama ayrı bir renk katmıştır. Piknik alanları, yürüyüş parkurları, restoranlar ve yüzme havuzlarıyla renklendirilen beach parkta deniz kenarındaki klimalı localar da dikkat çeken detaylar arasında. Aileler ve gençler tarafından özellikle çok tercih ediliyor. 

 

JUMEIRAH BEACH RESIDENCE BEACH

‘Rus Plajı’ olarak da anılan JBR Plajı, Dubai’nin en modern plajı  ve bembeyaz kumlarıyla ün yapmıştır. Genelde Avrupalıların akın ettiği plajı bir dönem Rus turistler çok terih ettiği için halk arasında böyle bir isim almıştır. Rezidans binalarının gölgesindeki plaj, marinaya yakınlığı ve koşu parkuruyla da çok beğeniliyor. Tüm mağaza ve dükkanlarda 24 saat boyunca açık bu arada.

 

 

KİTE (UÇURTMA) PLAJI

Su sporu meraklıları için Kite Beach adeta bir cennet… Meşhur Burj Al Arab Oteli’ne karşı sudan yükselen rengarenk uçurtmalarıyla meşhurdur. Kitesurf (uçurtma sörfü) ve su kayağı gibi aktivitelerin yanı sıra plajda bungee jumping, paten pisti, voleybol kortu ve yürüyüş parkurları da bulunuyor. Çok sayıda  restorana, kafeye ve bir plaj kütüphanesine de ev sahipliği yapıyor.

 

AL SUFOUH (KARA SARAY) PLAJI

Sakin bir gün geçirmek isteyenler için de Dubai’de alternatif plajlardan biri de Al Sufouh Plajı. Palm Jumeirah ve Burj Al Arab manzarasına karşı kitabımı okuyup denize gireyim düşüncesindeyseniz burası tam size göre.

 

LA MER

Dubai’nin son dönemde yıldızı yükselen plajlarından olan La Mer, modern mimarisiyle dikkat çekiyor. İki buçuk kilometre uzunluğunda bir sahile, sayısız restoran, kafe ve mağazaya ev sahipliği yapıyor. Burada çok sayıda su sporunu da deneyebilirsiniz. Çocuklar için de dört farklı oyun parkı var. 

61.jpg
16.jpg
25.jpg
bottom of page