top of page
PHOTO-2023-02-01-08-12-22.jpg

Yabancı Dilde Yaşamak

Beyaz yakalı olarak çalıştığı Türkiye'den Dubai'ye taşınınca tüm kariyerini baştan inşa eden Seben Katoğlu, kariyerini Dubai'deki fırsatları görerek nasıl şekillendirdiğini, Dubai'deki fırsatları ve yaşanan sıkıntıları Sultans Of Dubai Ailesine Anlattı..

Sizi kendi cümlelerinizle tanıyarak başlayalım sohbetimize. Kimdir Seben Katoğlu? 

Dubai’ye yerleşene kadar bütün hayatım, doğmuş olduğum güzel şehir İstanbul’da geçti. Üniversiteler (ekonomi, işletme, halkla ilişkiler) bitti, çalışma hayatı, evlilik, bir erkek evlat derken hep beraber büyüdük olgunlaştık. Biz anne-oğul yardım projeleri hazırlamayı çok önemseriz. Nerede yardım edilecek bir durum var oğlum Berk oradadır. Bana da haber verir, elimizden geleni yapmaya çalısırız. Ben buna bir de TEGV’de öğretmenliği eklemiştim. Dubai’ye taşınmadan. Buraya gelince bir kaç özel sektörde çalışma deneyimim oldu, ama anladım ki ben artık 9-6 bir ofise kapanmak istemiyorum. Öğretesim, eğitesim var. Türkçe bilmeyen Türk çocuklarına özel ders vererek başladığım, bunu uluslararası öğretmenlik sertifikaları ile (TESOL, TFL, TEFL ve Applied Behavior Analysis) taçlandırdığım ögretmenliğim 14. yılına doğru ilerlemekte. Öğrencilerimin yaş aralığı 4-66, bunun yanı sıra Türkiye’ye dönecek öğrencileri Türk müfredatına da hazırlıyorum. Sanırım dünyanın en mutluluk verici mesleği öğretmenlik… 

Dubai’ye taşınmaya nasıl karar verdiniz? Sizi bu ülkeye getiren ne oldu?

2007 yılında eşimin Dubai Metro Projesi’nden aldığı iş teklifiyle başlayan Dubai maceram, buraları sevmemiz, ailecek yaşayabileceğimize karar vermemiz ile bir çok ön görülemeyen sıkıntısına rağmen halen devam etmektedir. 

Seben Katoğlu foto1_edited.jpg

Dubai’ye taşınmadan önce kafanızda soru işaretleri var mıydı? Burada yaşamaya başladıktan sonra nasıl bir Dubai karşıladı sizi?

 

Dubai’ye gelmeden önce kafamda oluşan pek çok soru işaretini benden bir iki ay önce gelip çalışmaya başlayan eşimden aldığım cevaplarla giderip, temelli yerleştiğim de ise hemen hemen aklımda canlandırdığım ortamın bire bir aynısını bularak yaklaşık 16 yıllık Dubai’deki “yabancı dilde yaşamak” hayatım devam ediyor.

‘Sultans of Dubai’ topluluğunda ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?  Dubai’de yaşayan Türkler neden SOD ailesine katılmalı?

Sultans of Dubai Türk kadınları için kurulmuş bir dayanışma, yardımlaşma, yol gösterme grubudur. Yeni yerleşen Türk kadınlarına destek olmak, Dubai’deki günlük hayatında çesitli problemlerle karşılaşanlara tecrübelerini aktarma, sağlık-eğitim-sosyal yaşam konularında yol gösterme, arada düzenlediği toplantılarla moral ve destek olmak üzere bir misyon üstlenmiş sosyal medya platformudur. 

Dubai’de Türklerin iş yaşamında oldukça başarılı olduğunu görüyoruz ve okuyoruz… Siz bu başarıyı neye bağlıyorsunuz?

Nüfusunun yüzde 89’unun expat olduğu Dubai’de iş yaşamı da yoğun rekabetin olduğu, ayakta kalmanın çok kolay olmadığı bir ortamdır. Buraya gelen Türkler’de yurdumuzun kalbur üstü okullarını bitirip, iyi firmalarda çalışan kişilerden oluştuğu için başarılı olmaktadırlar.

PHOTO-2022-12-21-19-28-50.jpg

Dubai’de yaşıyor olmanın pozitif tarafları ve avantajları nelerdir?

Son yıllarda, eskisi kadar olmasa da geniş bir çalışma hayatı imkanına sahip olması Dubai’nin Dünya’nın bütün ülkelerinden rağbet görmesine neden olmaktadır. Ayrıca güvenli ortamı kurallara herkes tarafından uyulması, dil-din-ırk fark etmeksizin herkesin birbirine olan saygısı ve hoşgörüsü Dubai’yi cazibe merkezi haline getirmektedir.

IMG_3909.jpg

Dubai’de çalışan bir anne olarak, kendi kültürünüzden uzak bir bölgede çocuk yetiştirmenin zorlukları ve avantajlarından bahsedebilir misiniz?


Oğlumu sadece üniversite yıllarında burada okuttuğum için tam bu soruya cevap veremesem de etrafımdaki pek çok arkadaşımdan gördüğüm yaşadığım kadarı ile; Dubai çoçuk yetiştirmek için, çocuğunuzun bir Dünya vatandaşı olmasını sağlamak için ideal bir yerdir. Burada orta öğretimini tamamlayan pek çok Türk çocuğu Dünya’nın herhangi bir yerindeki üniversitelere çok rahatlıkla gidebilmekte, hayata avantajlı başlamak üzere bir adım önde olmaktadır.


Sizce Dubai’de yaşam koşulları Türkiye’ye göre nasıl? Sağlık, eğitim, ulaşım, hayat pahalılığı gibi konuları kısaca karşılaştırmanız mümkün mü?

 

Dubai ucuz bir şehir olmadı hiç bir zaman ama düzgün maaş kazananlar için de yaşaması nispeten kolay bir yer olmuştur. Satın alma gücü olan kazançlar ile insan gibi yaşamak mümkün olabilmektedir. Bir Türkiye kadar olamasa da verilen sağlık hizmeti yeterlidir, eğitim imkanları çeşitlidir, ulaşım konusu kurallara riayet edildiği için nispeten kolay ve hızlıdır. Benzin ucuz araba satın alma koşulları uygun olmasına rağmen toplu taşıma da gelişmiştir. 

 

 

Türkiye’ye dair en çok neleri özlüyorsunuz?

 

İlk geldiğimiz yıllarda Türkiye’nin sebzesi, meyvesi, yerel tatları en çok aradığımız şeylerdi ama son yıllarda Dubai’de kurulan bir çok Türk firması bu eksikliği çok güzel bir şekilde kapatıp, Türkiye şartlarına göre biraz pahalı da olsa herşeye ulaşma imkanını sunmaktadırlar. Tabi bir de hiç bir zaman özlemin bitmeyeceği Türkiye’nin havası suyu doğası … ve de uzaklarda kalan ailemiz, yakınlarımız, akrabalarımız, arkadaşlarımız. 

Yurt dışına taşınmak isteyenlere ve özellikle Dubai’ye yerleşmek isteyeceklere tavsiyeleriniz nelerdir?

Yurt dışında yaşamak dışarıdan bakıldığında, özellikler Türkiye’den bakıldığında avantajlı gibi görünse de, içine girmeden anlayamayacağınız pek çok irili ufaklı problem de barındırmaktadır. Artıları kadar maddi manevi negatif yönleri de vardır. Bunları göze alanlar için Dubai yurt dışında yaşamak için ideal yerlerden biri olabilir. 

bottom of page